Odrůdy

Romina

Původ:
nová odrůda registrovaná v roce 2011 universitou v Anconě.
Vlastnosti odrůdy:
roste bujně a není náchylná na kořenové choroby.Doba zrání je podobná jako odrůda Alba. Plody jsou menší, kónické.
Celkové zhodnocení:
Romina zaujme svojí chutí, která je velmi dobrá, sladká. Plody jsou pevné a mají atraktivní červenou barvu.

Korona

Původ:
byla vyšlechtěna v Holandsku křížením odrůd Tamella x Induka (IVT Wageningen)
Vlastnosti odrůdy:
rostlina je středně vysoká, středně hustá, ploše kulovitého habitu, silně odnožující. Postavení květních os je v úrovni listů. Květ obvykle není poškozován jarními mrazíky. Plody jsou středně velké, převážně kulovité, sytě červené barvy. Dužina je měkká, středně červená, rovnoměrně zabarvená. Chuť je navinulá, výrazně aromatická. Výnos je nadprůměrný. Korona dozrává cca 5 dní po odrůdě Elsanta.
Celkové zhodnocení:
odrůda je plastická a má zvláště vysoký výnosový potenciál, který při vyšší úrovni agrotechniky, především při přihnojování na list, dokonale využije. Předností odrůdy je poměrně snadná sklizeň. Není náchylná k plísni šedé a k chorobám kořenového krčku.

Polka

Původ:
byla vyšlechtěna v Holandsku křížením Induka x Sivetta.
Vlastnosti odrůdy:
Tato odrůda tvoří střeně husté porosty, odnožuje průměrně. Plody jsou středně velké, kuželovitého tvaru, tmavě červené barvy. Dužina je měkká, světle červená, nerovnoměrně zabarvená. Chuť je středně sladká, dobrá. Výnos je nadprůměrný. Polka dozrává cca 3 dny po odrůdě Elsanta.
Celkové zhodnocení:
Jedná se o starší odrůdu, která se dá úspěšně pěstovat i ve vyšších polohách. Výnos je nadprůměrný, velikost plodů je střední, chuť průměrná. Předností odrůdy je poměrně snadná sklizeň, dobře odděluje kalich.

Alba

Původ:
Jedná se o novou italskou odrůdu, chráněnou evropským patentem.Komerční sféře představena v roce 2002.
Vlastnosti odrůdy:
Alba roste velmi bujně, je rezistentní k zimním mrazům a většině kořenových chorob. Citlivá na collectotrichum accutatum.Plody mají atraktivní kónický tvar a nezdrobňují. Chuť je vynikající.
Celkové zhodnocení:
Jedná se o ranou odrůdu s vysokým výnosem. Vzhledem k atraktivitě plodů, vysokým výnosům a velmi dobrému zdravotnímu stavu má tato odrůda veškeré předpoklady, aby nahradila odrůdu Darselect.

Roxana

Původ:
Nová italská odrůda, chráněnná evropským patentem. V komerčních plochách je od roku 2001.
Vlastnosti odrůdy:
Roxana roste velmi bujně, je odolná proti většině kořenových chorob, mírně citlivá na collectotrichum accutatum. Odrůda má velké plody a velmi vysoký výnos. Plody mají velmi dobrou chuť.
Celkové zhodnocení:
Středně pozdní odrůda s velmi vysokým výnosem (v I běžně 1200g/sazenice) a chutnými plody. V současnosti velmi oblíbená odrůda v Itálii.

Cristina

Původ:
Jedná se o novou odrůdu, vyšlechtěnou univerzitou v Anconě a registrovanou v roce 2011.
Vlastnosti odrůdy:
Jedná se o slibnou pozdní odrůdu. Porosty rostou bujně a nejsou citlivé na většinu houbových chorob. Celkové zhodnocení:
Plody jsou velké (bežně přes 30 g), kónické a mají velmi dobrou a sladkou chuť.Tato odrůda velmi dobře přezimuje i během holomrazů. 

Rumba

Původ:
Jedná se o novou odrůdu. Vlastnosti odrůdy:
Jedná se o velmi ranou odrůdu odolnou proti všem známým nemocem. Celkové zhodnocení:
Velké červené a lesklé plody atraktivního vzhledu.